Przejdź do zawartości

Młode Kino Europejskie w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Młode Kino Europejskie
Ilustracja
Klub Studencki Od Nowa - siedziba kina Niebieski Kocyk
Pełna nazwa

Międzynarodowy Festiwal Młode Kino Europejskie

Lata aktywności

od 1999

Państwo

 Polska

Miejscowość

Toruń

Organizator

Kino Niebieski Kocyk

Strona internetowa
Sala kinowa klubu Od Nowa w Toruniu

Młode Kino Europejskiefestiwal filmowy, odbywający się od 1999 w Toruniu. Jest największym festiwalem filmowym w Polsce prezentującym pierwsze i drugie filmy młodych reżyserów z całej Europy[potrzebny przypis].

Opis festiwalu

[edytuj | edytuj kod]

Odbywa się na przełomie marca i kwietnia, trwa 7-8 dni. Pokazy trwają w Kinie Studenckim "Niebieski Kocyk". Głównym jego celem jest pokazanie i promowanie twórczości młodych artystów europejskich. Na Festiwalu pokazywanych jest co roku kilkadziesiąt filmów[1].

Filmy są oceniane przez międzynarodowe jury. Na festiwalu zobaczyć można etiudy studenckie, filmy amatorskie, retrospektywę filmów, film eksperymentalny, animowany. W programie Festiwalu znajdują się także: warsztaty reżyserskie, scenopisarskie, operatorskie, nowych mediów, seminaria, spotkania z publicznością, a także koncerty i wystawy. Na festiwal zaproszeni zostają twórcy pokazywanych filmów, przedstawiciele festiwali filmowych z Europy, producenci, dystrybutorzy, przedstawiciele europejskich instytucji kulturalnych.

Festiwal składa się z trzech konkursów publiczności:

  • na najlepszy film fabularny
  • na najlepszą etiudę studencką
  • na najlepszy film amatorski

Jest także konkursu jur na najlepszy film fabularny.

Wśród gości znaleźli się do tej pory m.in. Tomasz Bagiński, Łukasz Barczyk i Adam Guziński. Warsztaty poprowadzili Mikołaj Bukojemski, Cezary Harasimowicz i Paweł Łoziński. Autorami seminariów byli Richard Anjou, Mikołaj Bukojemski, Peggy Hamann, Cezary Harasimowicz, Peter Hledik, Paweł Łoziński, David Ourr, Roland Rust, Beniamino Seibene, Anna Stadnik, Kazimierz Sioma, Paweł Śmietanka i Jorg Witte.

Ostatnia, jak dotąd edycja festiwalu odbyła się w 2003 roku.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2015-12-29].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]